מידע על הנחיות הקורונה ומערכת החינוך- מתעדכן

עידכון אחרון 10.2.21 שעה: 07:00


בדף הנוכחי נעדכן בהנחיות הקורונה
10.2.21: הנחיות חינוך

10.2.21
שלום לכולם, 
המדיניות שתכליתה פתיחה מדורגת ומושכלת של מערכת החינוך בהתאם לרמת התחלואה ובמטרה למנוע תחלואה, משלבת בתוכה גם נכונות להשיב לשגרה את מי שנמצא ברמת תחלואה נמוכה (דיפרנציאלית). 

כמה הבהרות: 
ציון הרמזור יתעדכן בכל יום רביעי. חיתוך הרמזור קובע את צבע היישוב. ביום חמישי הממשלה מצביעה. בין רביעי לחמישי- הצבעים יועברו לרשויות, כדי להיערך לשבוע הבא. 
בימי רביעי- ייתכן שוני בצבע. 

בגיל הרך:
כפי שביקשנו, בגיל הרך הלימודים יתקיימו לפי - צבע היישוב. כלומר, ביישובים ירוקים וצהובים: הגנים והפעוטונים ייפתחו (גם אם המועצה בצבע כתום/ אדום). ביישובים כתומים/ אדומים- גיל רך: סגור. 

לגבי אשכולות גנים הנמצאים ביישוב כתום/ אדום: הם יהיו סגורים. יש להיות מתואמים מול המחוז במשרד החינוך. 

בתי הספר:
בבתי הספר, בכיתות א'-ד' - צבע המועצה הוא שקובע. 
מועצה ירוקה/ צהובה- הלימודים יתקיימו בבתי ספר אזוריים. 
כלומר, אם המועצה ירוקה/ צהובה ויש בה יישוב כתום/ אדום- התלמידים רשאים להגיע. גם צוות חינוכי מרשות אדומה/ כתומה רשאי להגיע. 

במקרה שבית הספר הוא אזורי והוא ממוקם ביישוב אדום/ כתום והמועצה ירוקה/ צהובה- הלימודים ייפתחו- משום שהמועצה- ירוקה/ צהובה. 
אם בית הספר ממוקם ביישוב כתום/ אדום והוא לא אזורי- יש לפנות למחוז. 

חשוב להדגיש - יישום מודל שכזה אפשרי, אך מחייב בדיקה מדוקדקת ופרטנית של כל תלמיד (מי שמגיע מיישוב אדום עם רמת תחלואה גבוהה בהחלט יכול להיות נשא / חולה ללא סימפטומים ומדבק).

לכן, בעניין זה, נציע לכל ראש מועצה והנהלת בית הספר לבדוק יחד עם המחוז, את אחוז התלמידים המגיעים מיישובים כתומים/ אדומים- ובהתאם לקבל החלטות לגבי כיתה מסויימת או בית הספר- אם ימשיכו בלמידה מרחוק. חשוב להיות מתואמים מול המחוזות.

עוד צריך לזכור, שביישוב אדום/ כתום יש גם לא מעט תושבים הנדרשים בבידוד בלאו הכי, והם לא יוכלו להגיע למוסד החינוכי. לכן, הצעתנו היא לבחון כל מקרה לגופו ולהתייעץ עם המחוזות.

סוגייה נוספת, צוות חינוכי מיישובים אדומים/כתומים- שיכולים להגיע ללמד, אך אין להם מענה לילדיהם ולכן בפועל, לא יוכלו להגיע. בעיה ידועה – מדובר בהחלטות של ראשי הרשויות ומנהלי בתי הספר. 

לימודים בבתי הספר יוכלו להיפתח במועצות כתומות עם ציון רמזור 6.5 ומטה ובתנאי שיש ביישוב 70% מחוסנים במנת החיסון השנייה וכעבור שבוע, בגילאי 50 ומעלה. במידה ואלה הנתונים הידועים לכם יש להעביר בקשה מסודרת למשרד הבריאות – זו תיבדק ויתקבל מענה בהתאם.

בהמשך לשאלות, מי שערוך לפתוח מחר, חמישי- יכול. אפשר גם בראשון כמובן. ההחלטות שהתקבלו הן לגבי מחר – כרגע הן בתוקף.

לסיכום מדובר במאמץ להחזיר את מערכת החינוך לשגרה מסוימת באופן סדור ומבוקר. אכן מדובר בתוכנית מורכבת ומאתגרת. ממליץ בחום לקיים חשיבה סדורה בכל רשות – אנחנו מאמינים ביכולות, בעוצמה ובמקום המרכזי של הרשויות במאבק העיקרי – הורדת התחלואה, מיגור המגיפה והצלת חיים. כל פעולה שתבצעו חייבת לקחת בחשבון את השיקולים האלה.

אנחנו כאן לכל שאלה ועניין. 

בהצלחה
שי חג׳ג׳
יו״ר מרכז השלטון האזורי 
וראש המועצה האזורית מרחבים

***

קבינט הקורונה החליט ביום ג' 9.2.21 כי הלימודים הפיזיים בגנים ובבתי הספר יחלו ביום חמישי הקרוב, ה-11 בפברואר 2021. החלטת הקבינט מתייחסת למוסדות חינוך המצויים ביישובים ירוקים, צהובים ובחלק מהכתומים כפי שקבע משרד הבריאות, ולשכבות הגיל: גנים וכיתות א-ד. ביתר האזורים ובשכבות הגיל ה'-יב' הלמידה תימשך מרחוק. 

הלמידה באזורים ירוקים, צהובים ובחלק מהאזורים הכתומים:
בגני הילדים: הלימודים יתקיימו לאורך 6 ימים בשבוע, בהתאם למערכת השעות הרגילה
בצהרוני גני הילדים: יפעלו 5 ימים בשבוע, בצוותים קבועים ובקבוצות קבועות (מ-3 כיתות גן לכל היותר, עד 28 תלמידים בקבוצה) .
בכיתות א'-ב': הלמידה תתקיים בכיתות מלאות לאורך 5 ימים בשבוע למשך 5 שעות ביום
בצהרוני כיתות א'-ב': יפעלו 5 ימים בשבוע, בקבוצות קבועות ובצוותים קבועים
בכיתות ג'-ד': הלימודים יתקיימו בקבוצות קבועות (עד 20 תלמידים בקבוצה) לאורך 5 ימים בשבוע למשך 5 שעות ביום
בכיתות ה'-יב': הלימודים ימשיכו להתקיים במתכונת של למידה מרחוק

מעבר בין קבוצות לימוד:
בכיתות א'-ב': מורה יוכל ללמד תוך מעבר בין 3 קבוצות אורגניות קבועות, לכל היותר.
בכיתות ג'-ד': מורה יוכל ללמד תוך מעבר בין 4 קבוצות אורגניות קבועות, לכל היותר.

מפגשים בשטח פתוח- בכל האזורים, בכל הצבעים ובכל הגילים: 
בגני הילדים, בבתי ספר היסודיים והעל יסודיים (כולל בכיתות ה'-יב') ניתן לקיים מפגשים בשטח פתוח בקבוצה של 9 תלמידים ומורה לכל היותר.

בחינות בגרות, מתכונת, הסמכה ומיון למוסדות חינוך (סמינרים): פרטים כאן

עם אישור התקנות, המשרד יפרסם הודעה מסודרת ומפורטת יותר אודות המתווה

 עיקרי ההנחיות החל מיום א 7.2.21

אין הגבלות על יציאה מהבית- אך יש לצמצם ולהימנע ממפגשים לא חיוניים.
התקהלות - ככלל יש להימנע מכל התקהלות. מותרת התקהלות של עד 5 אנשים במבנה ושל עד 10 אנשים בשטח פתוח. כל זאת למעט לוויה, חתונה או טקס דתי לציון ברית או טקס דתי דומה בדתות אחרות, בהם מותרת התקהלות של עד 10 אנשים במבנה ועד 20 בשטח פתוח, של קרובי משפחה מדרגה ראשונה בלבד.

תפילות- ניתן להתפלל בבית תפילה ולקיים טקס ברית ובר מצווה או בת מצווה, ללא הגשת מזון ובהתאם בהתאם להגבלת התקהלות של עד 5 אנשים במבנה. תפילה בשטח פתוח ניתן לקיים בהגבלת התקהלות של עד 10 אנשים.

חו"ל
יציאה מהארץ - חל איסור על יציאה מהארץ, למעט אזרח שאינו אזרח ישראלי ואינו תושב ישראל או באישור ועדת חריגים ליציאה לחו"ל. ניתן לצאת מהבית לשדה התעופה עד 8 שעות לפני מועד הטיסה. למידע המלא לטסים לחו"ל .
כניסה לישראל - ניתן להיכנס לישראל באישור ועדת חריגים בלבד.
תושבי חוץ – בהגשת בקשה חריגה לרשות האוכלוסין.

מוסדות חינוך
ללא שינוי סגירת מערכת החינוך אושרה לפחות עד 9.2.2021.
פנימיות - 
אם תלמיד או איש צוות יצא מחוץ לשטח הפנימייה, לא יוכל לחזור לשטח הפנימייה, אלא אם כן הצטרף לקבוצה חדשה של עד 50 תלמידים המגיעים לפנימייה; אם אין אפשרות להצטרפות לקבוצה חדשה כאמור, החזרה לשטח הפנימייה תהיה בכפוף לכך שהתלמיד שהה בבידוד במקום שהוקצה לכך בפנימייה, במשך 14 ימים.

מקומות עבודה
קבלת קהל ומתן שירותים
חל איסור על קבלת קהל, למעט המקומות הבאים (שאר המקומות יכולים להפעיל שירות משלוחים, ללא איסוף עצמי):
• חנויות למכירת מזון ומוצרי היגיינה, בית מרקחת ומכון אופטיקה (למעט בדוכנים בשוק או ביריד ולמעט מקומות המוכרים מוצרים שאינם חיוניים כולל צעצועים או בשמים) - לקוח לכל 7 מ"ר או עד 10 לקוחות במבנה, לפי המקל מביניהם.
• מכבסה ומעבדה לתיקון מוצרי תקשורת או מחשבים; חנויות למכירת מכשירי חשמל חיוניים ומוצרים חיוניים לתחזוקת הבית - לקוח לכל 7 מ"ר או עד 4 לקוחות, לפי הנמוך מביניהם.
• מקומות עבודה שהותרו בתקנות - לשם מתן שירות חיוני לציבור שלא ניתן לספקו מרחוק או מתן שירות חיוני לאדם שלא יכול לקבלו מרחוק, באופן מקוון או טלפוני.
• מקום למתן טיפול שאינו רפואי בגוף האדם - יכול לקבל קהל במתכונת של "אחד על אחד", כולל מספרה ומקום למתן טיפולי יופי וקוסמטיקה. ניתן לקבל לקוחות בתיאום מראש בלבד. יש לחטא את הכלים, את הציוד, את הכיסא או את מיטת הטיפול שהיו בשימוש ולהחליף מגבות וחלוקים בין לקוח ללקוח.על המטפל לעטות בעת הטיפול מסכה ומגן פנים.
• מתן שירות במרחב הפרטי והציבורי - ניתן לתת שירות בהתאם להגבלות ההתקהלות, אך לא בבית העסק. לפירוט המלא אודות מתן שירותים יש להיכנס לאתר התו הסגול.
• שיעורי נהיגה- עד 2 נוסעים באותו הרכב, נוסף על הנהג, למעט אנשים הגרים באותו מקום. ברכב פרטי הכולל יותר מספסל אחורי אחד, ניתן להסיע נוסע אחד נוסף בכל ספסל ובלבד שישב בספסל נפרד. 
• מסעדות ובתי קפה - ניתן לבצע איסוף עצמי ("טייק אווי").
• *טיול מאורגן *- ניתן לקיים בהתאם להגבלות על ההתקהלות המפורטות בהמשך.
• צימרים - ניתן להפעיל עד 6 יחידות אירוח, ללא הפעלת שטחים משותפים (בריכה, חדר אוכל וכדומה). בכל יחידת אירוח יתארחו אנשים המתגוררים באותו מקום מגורים בלבד.
• שמורות טבע, גנים לאומיים, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה, אתרי עתיקות ואתרי מורשת, ופארק או שטח פתוח בעל אופי דומה המשמש לתיירות - יכולים לקבל קהל באוויר הפתוח, ללא הפעלת אטרקציה תיירותית.
• ספרייה - לצורך השאלת ספרים בלבד.
• מקום להשכרת ציוד צלילה וספורט ימי- לצורך השכרת ציוד בלבד.

*פרטים נוספים היכן ניתן להיבדק/ להתחסן ועוד - בהמשך העמוד הנוכחי. 

 
הגבלת הפעילות:
צמצום החריגים לאיסור על יציאה ממקום מגורים:
 
1. צמצום ההתקהלויות לעד 5 אנשים בשטח סגור ועד 10 אנשים בשטח פתוח (תוך החרגה של חתונה, ברית והלוויה, שישארו לפי הקיים היום - 10 בשטח סגור ו-20 בשטח פתוח). 
 
2. צמצום ההיתר לצאת לצורך טיסה מחוץ לישראל למי שרכש כרטיס טיסה החל מכניסת התקנות לתוקף, למעט למטרות המפורטות בתקנות או באישור מנכ"ל משרד התחבורה.
 
3. צמצום פעילות ספורט מקצועי, כך שלא ניתן יהיה להפעיל מקום אימון לצורך קיום משחקים של הליגות העליונות בענפי הכדור, אלא לצורך אימון בלבד. 
 
4. ביטול ההיתר ליציאה לצורך פעילות להפגת בדידות עבור אזרחים ותיקים (שאינה טיפול סוציאלי חיוני).
 
חינוך:
1. איסור על פתיחת מוסד חינוך ללומדים ולעובדים בו, למעט חינוך מיוחד והחריגים שנקבעו בסעיף 10(ג) לחוק. 
 
2. תתאפשר פעילות פנימיה במסלול הסגור ל 30 יום לפחות, וללא אפשרות לקליטה חזרה לפנימייה לתלמיד שיצא ממנה.
 
תעסוקה:
1. לא תותר כניסת עובדים למקום העבודה, למעט מקומות שהוחרגו ובכלל זה מקומות עבודה המספקים שירותים חיוניים, מפעלים למתן שירותים קיומיים, ומקומות עבודה שעוסקים בעבודות בינוי או תשתית. 
 
2. כל מעסיק רשאי לאפשר שהייה של עובד במקום עבודה אם שהייתו נדרשת לשם תחזוקת המקום או לצורך המשך הפעילות התפקודית של מקום העבודה, ובכלל זה תיקון ליקויים, שמירה, משלוחים, תשלומי שכר ועוד. בנוסף נקבעו הוראות ספציפיות לעניין מפעלים בעלי היתר מיוחד להעסקת עובד בשעות המנוחה, תעשייה ביטחונית ומפעלים תומכי ביטחון, משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מועצות דתיות ומוסדות להשכלה גבוהה.
 
3. לרשימת מקומות העבודה החיוניים הקיימת בתקנות, נוספו עורכי הדין, במקרים שעליהם לייצג לקוחות בפני בתי משפט או מוסדות אחרים, להכין לייצוג כאמור, או לתת שירות חיוני ללקוח שאינו סובל דיחוי ולא ניתן לבצעו באמצעי דיגיטלי חלופי, וכן עובדים שנדרשים לסייע לוועדת הבחירות המרכזית לכנסת או לוועדת בחירות אזורית לכנסת, לצורך קיום הבחירות הקרובות.
 
4. מעסיקים העומדים בתנאים השונים וימשיכו לפעול, נדרשים להמשיך לעמוד בתנאי התו הסגול.  
 
 
תחבורה:
צמצום התפוסה בתחבורה הציבורית ל- 50% (הבהרה: מדובר בצמצום בתוך האוטובוסים לעד 50 אחוז מהתפוסה).
 
בחירות מקדימות:
1. נקבע חריג לאיסור יציאה ממקום המגורים, על מנת לאפשר יציאת אדם לצורך הצבעה בבחירות מקדימות, וכן יציאה של מועמד או יציאה של עובד או נותן שירות, מטעם מפלגה או מועמד, לצורך היערכות לבחירות לכנסת, לרבות לבחירות מקדימות. 
 
2. תותר הפעלת מקום קלפי לצורך קיום בחירות מקדימות.  
 
3. אדם הנכנס למקום קלפי לא יישאל בנוגע לקיומן של תסמינים שאינם מחייבים בידוד, כדי שלא תימנע זכותו להצביע בגין תסמינים אלה. וכן התאמה להוראות הקיימות בצו בידוד בית, בנוגע לאפשרות להציג בדיקה שלילית לגבי אדם עם חום. בנוסף חובת התשאול לא תחול בנוגע לקלפי ייעודית לאדם החייב בידוד, ככל שתיקבע קלפי כאמור.
 
================
 
*תזכורת להגבלות שכבר קיימות היום, וימשיכו להתקיים גם ב-14 הימים הקרובים:*
 
1. קביעת הגבלות על יציאה ממקום המגורים מעבר ל 1,000 מטר, למעט חריגים כמו: יציאה להתחסן, טיפול רפואי או סוציאלי, הפגנה, הליך משפטי, יציאה לצורך פעילות ספורט (שלא בדרך של הגעה למקום בכלי רכב), העברת קטין בין הוריו הפרודים, יציאה למקום עבודה או למסגרת חינוכית שפעילותה מותרת, יציאה לצורך השתתפות בהלוויה, בחתונה או בברית (בכפוף למגבלת ההתקהלות). 
 
קנס על הפרה: 500 ₪.
 
2. איסור יציאה ממקום המגורים לצורך שהייה במקום מגורים של אדם אחר.
 
3. סגירה של מקומות ציבוריים ועסקיים למעט חנויות חיוניות: מזון, היגיינה, אופטיקה, בית מרקחת, מוצרי חשמל ומוצרים הדרושים לתיקונים חיוניים בבית.
 
4. סגירה של יחידות אירוח וצימרים, גן חיות, ספארי שמורת טבע, גנים לאומיים, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה; מקום למתן טיפול שאינו רפואי, לרבות מספרה ומקום למתן טיפולי יופי וקוסמטיקה; מקום למתן טיפול רפואה משלימה; דרייב אין לצפיה בסרטים; קניון או שוק קמעונאי ומוזאון, וכן ביטול האפשרות לפתיחת בית אוכל בדרך של איסוף עצמי.
 
5. ביטול האפשרות לקיים שיעורי נהיגה מעשיים ואיסור על ארגון או השתתפות בטיול מאורגן.
 
6. איסור על טייק-אווי, מותר שירות משלוחים.
פריסת מחסומים סגר שלישי.pdf